آموزش

لوله کشی برق ساختمان

در این آموزش می خواهیم روش لوله کشی برق ساختمان اعم از لوله کشی در سقف های کاذب و سقف های غیر کاذب توضیح دهیم.

انواع لوله های مورد استفاده در هنگام لوله کشی برق ساختمان

۱-لوله های خرطومی پلاستیکی

این لوله ها کاملاً عایق و از جنس pvcهستندو در بسته ها ی ۱۵ متری و ۲۵ متری در قطر های مختلف در بازار موجود است، از این لوله در مناطق خشک و به صورت توکار استفاده می شود، انعطاف پذیری این لوله ها و ارزان بودن آن از محاسن این لوله ها و پایین بودن استقامت این لوله ها از معایب آن است در پایین تصویر لوله ی خرطومی را مشاهده میکنید.

۲-لوله های پلاستیکی سخت PVC

این لوله ها کاملاً عایق و از جنس PVC سخت می باشند مقاوم بودن در مقابل مواد شیمیایی، استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر زنگ زدگی، سبک بودن واززان بودن این لوله ها از محاسن آن وعدم مقاومت در برابر حرارت و ضربه پذیری از معایب این لوله ها به شمار می آید،این لوله ها بیشتر در زیر سقف های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.

۳-لوله های خرطومی فلزی یا فلکسی

این نوع لوله ها که فلزی هستند و قابل انعطاف وبه صورت روکار استفاده می شود، استحکام بالا از مزایای این لوله ها به شما می آید.

۴-لوله ها پلی اتیلن

این لوله های از لوله های خرطومی محکم تر و از لوله های pvc نرم تر هستند از این لوله در زیر سقف هایی استفاده می شود که هنگام بتن ریزی لوله آسیب نمی بیند.

لوله های دیگری هم در برق استفاده می شود ولی چون لوله های بالا بیشترین کاربرد در برق کشی دارد از سایر موارد صرف نظر می کنیم.
لوله کشی برق ساختمان در سقف های غیر کاذب

لوله کشی برق ساختمان در سقف های غیر کاذب شامل سقف های زیر می باشد:

۱- سقف های بتنی با تیرچه و بلوک

۲-سقف های ضربی

۳-سقف های کرومیت

۴- سقف های تیرآهن

نحوه ی لوله کشی هر کدام از موارد بالا به گونه ای است که تمامی سر خط ها به صورت مجزا به جعبه فیوز هدایت می شود مثلاً پریز های یک اتاق به هم انشعاب می گیرد و در نهایت به یک لوله مخصوص پریز های یک اتاق به جعبه فیوز برده می شود به جز پریز کولر که یک لوله مجزا به آن برده می شود.

برای روشنایی هم به این صوررت است که در بالای سقف لوله های روشنایی را به هم ربط می دهیم و در نهایت یک لوله به قوطی کلید می بریم و ویک لوله دیگر هم از قوطی کلید به جعبه فیوز برده می شود.

*دقت کنید که لوله هایی که در سقف کشیده می شود مستقیم به جعبه فیوز برده نشود*

در سقف هایی که بتن ریزی می شود باید دقت کنیم که لوله در مرحله ی بتن ریزی آسیب نبیند برای اینکار هم می توانید در موقع بتن ریزی حاضر باشید و نظارت بکنید که لوله ها آسیب نبیند وهم می توانید موقع لوله کشی مسیر لوله ها در حاشیه سقف ببرید ولی این کار مسیر لوله را طولانی تر می کند وسیم کشی آن دشوار تر می شود.

لوله کشی برق ساختمان در سقف های کاذب

سقف های کاذب در انواع مختلفی وجود دارد مانند سقف های رابیتس یا سقف های pvc و سقف های ۶۰*۶۰

لوله کشی در سقف های رابیتس به وسیله لوله ها خرطومی صورت میگیرد معمولاً در سقف های کاذب رابیتس از لامپ های هالوژن و لامپ های نواری نور مخفی استفاده می کنند پس کار یک برق کار این است که قبل از گچ کاری سقف لوله کشی خرطومی برای هالوژن ها و نور مخفی ها را انجام دهد.

اگر قصد دارید هالوژن ها سنسوری شود، در یکی از قوطی های هالوژن از سنسور راه پله مدل هالوژنی استفاده کنید که به جای یکی از هالوژن ها قرار می گیرد برای سنسور خود نیز یک لوله مجزا در نظر بگیرید.

قبل از این که لوله کشی انجام شود باید جای قوطی هالوژن ها را اندازه گیری کنیم و رابیتس را به اندازه قوطی هالوژن برش دهیم تا قوطی به راحتی نصب شود بهترین وسیله برای برش قیچی های ورق بر است چون برق کار ها معممولاً از سیم چین استفاده می کنند ولی همانطور که خودم هم با ها اینکار را انجام داده ام به این نتیجه رسیده ایم که خیلی زود سیم چین خراب می شود یعنی دم سیم چین دیگر سیم برق رابه راحتی نمی چیند.

خوب در مرحله ی لوله کشی هالوژن ها هر قسمتی که میخواهیم لامپ هالوژن باهم روشن شود لوله هایش را به هم راه می دهیم یا انشعاب میگیریم و یک لوله هم به قسمتی که میخواهیم نور مخفی نصب شود می بریم.

برای سقف های pvc معمولا لوله کشی انجام نمی دهند یعنی نیازی به لوله کشی نیست و نحوه ی سیم کشی این نوع سقف ها هم به این صورت است که وقتی نصاب سقف کاذب شاسی کشی سقف را انجام داد ما سیم کشی را شروع میکنیم و سیم ها را به شاسی هایی که نصاب سقف زده است گیر می دهیم، گیر دادن سیم ها به شاسی به وسیله بست های زیپی صورت می گیرد.

برای سقف های کاذب ۶۰*۶۰ نیز لوله کشی نیاز نیست حتی سیم کشی هم بعد از نصب سقف آسان تر است به این صورت که وقتی کار نصب سقف کاذب تمام شد ما برق کشی را شروع می کنیم البته باید یک برق اصلی که به کلید منتهی شود زیر سقف داشته باشیم و نیازی به لوله کشی ندارد.

 

منبع: کالنجی